Staff

Administration

  • Thomas Szlanda
    Principal (Secondary)
  • Tracy Douglas
    Assistant Principal
  • Brian E Laux
    Assistant Principal
  • Rick Ripperger
    Assistant Principal

Office

  • Heidi Graf
    Secondary Secretary
  • Jessica Loya
    Secondary Secretary
  • Brenda Opbroek
    Secondary Secretary
  • Heidi Smith
    Secondary Secretary
  • Peggy Thaut
    Secondary Secretary
  • Lance Creech
    Teacher as Administrative Assistant

Teachers

  • Kathy Adelson
    Special Education Teacher (ISDP)
  • Laura Allen
    Special Education Teacher
  • Suzanne Anstine
    Special Education Teacher
  • Robin Bailey
    Special Education Teacher
  • Sara Bartling
    English Teacher
  • Augusta Beahm
    Science Teacher
  • Erin Beave
    Instrumental Music Teacher
  • Daniel Birnie
    Industrial Technology Teacher
  • Teresa Burns
    Family & Consumer Science Teacher
  • Elizabeth Carlson
    English Teacher
  • Tamara Cecrle
    Foreign Language Teacher
  • Gwen Davidson
    Marketing Teacher
  • Jean Davis
    Foreign Language Teacher
  • Nicklaus Drake
    Special Education Teacher
  • Delta Fajardo-Norton
    English Teacher
  • Jim Fielder
    Science Teacher
  • Faye A Friesen
    Media Specialist
  • Katie Funkey
    Drama Teacher
  • Eric Garchow
    Foreign Language Teacher
  • Nicole Gengenbach
    Facilitator
  • Clarissa Gillham
    Family & Consumer Science Teacher
  • Yvette Hart
    Science Teacher
  • Carla Hedstrom
    English Teacher
  • David Hepner
    Physical Education Teacher
  • Lori Hergott
    English Teacher
  • Matthew Hurt
    Industrial Technology Teacher
  • Joel K Jank
    Instrumental Music-Orchestra
  • Thomas W Johnsen
    Special Education Teacher
  • David L Johnson
    Social Studies Teacher
  • Darci Karr
    Business Teacher
  • Robert S Kerr
    Social Studies Teacher
  • Todd Kiplinger
    Special Education Teacher
  • Barbara Kluver
    Art Teacher
  • Christy Kreutzer
    Math Teacher
  • Evan Kruger
    Special Education Teacher
  • Kendra K Laux
    Physical Education Teacher
  • Sarah Luther
    Special Education Teacher
  • Jon Marquez
    Vocal Music Teacher
  • Shelly Mau
    Science Teacher
  • Ann M Mays
    Social Studies Teacher
  • Gregory Mays
    English Teacher
  • Courtney McCarty
    Math Teacher
  • Lloyd Mcintyre
    Special Education Teacher (Vocational)
  • Nathan Mueller
    Foreign Language Teacher
  • Lisa Nelson
    Special Education Teacher
  • Ruth Nielsen
    Art Teacher
  • Karissa O'hearn
    Special Education Teacher
  • Kirk Ortegren
    Math Teacher
  • Jody Potthoff
    Family & Consumer Science Teacher
  • Lisa Prickett
    Art Teacher
  • Megan Ruby
    English Teacher
  • Joyce Sadd
    Business Teacher
  • Randall Schultz
    Social Studies Teacher
  • Rob Schuster
    Automotive Teacher
  • Linda Shaw
    Foreign Language Teacher
  • Charlie Shoemaker
    Physical Education Teacher
  • Adam Skrdla
    Industrial Technology Teacher
  • Tarah Sorensen
    Math Teacher
  • Elizabeth Sorgenfrei
    English Teacher
  • Ashley Speak
    Math Teacher
  • Roger Sunderman
    Social Studies Teacher
  • Denise J Teetor
    ELL Teacher
  • Pete Theoharis
    Social Studies Teacher
  • Rod Tickle
    Science Teacher
  • Cornelio Trejo
    Industrial Technology Teacher
  • Bryan F Vetter
    Social Studies Teacher
  • Amy A Vetter
    Special Education Teacher
  • Garth Walbridge
    Science Teacher
  • Ben Welsch
    Math Teacher
  • Belle Williams
    English Teacher
  • Sharon Witt
    Math Teacher
  • David Witt
    English Teacher
  • Comron Yazdgerdi
    Science Teacher

Exploratory

  • Ruth Nielsen
    Art Teacher (MS)
  • Joel K Jank
    Orchestra (MS)
  • Erin Beave
    Band (MS)

Specialists

  • Amy Swayze
    Home/School Liaison
  • Holly Vanderpool
    Speech Language Pathologist
  • Ellie Friend
    Special Education Teacher (BD)
  • Rhonda Mcbride
    Teacher - Psychologist
  • Jeff Bittfield
    Counselor
  • Jalaene Choquette
    Counselor
  • Scott Engberg
    Counselor
  • Patricia A Mcconnaughhay
    Counselor
  • Jeremy Hamilton
    Life Skills
  • Melanie Klatt
    Life Skills

Support

  • Steve Adelson
    Paraeducator
  • Sean Armstrong
    Paraeducator
  • Maegan Blodgett
    Paraeducator
  • Erin Bluto
    Paraeducator
  • Tania Brenneman
    Paraeducator
  • Linda Colburn
    Paraeducator
  • Mary Congrove
    Paraeducator
  • Jean Cookson
    Paraeducator
  • Kayla Edwards
    Paraeducator
  • Susan Gregory
    Paraeducator
  • Marilee Jirkovsky
    Paraeducator
  • Tammy LeBeau
    Paraeducator
  • Trennon Mays
    Paraeducator
  • Jessica Menke
    Paraeducator
  • Diana Metzger
    Paraeducator
  • Keri Nissen
    Paraeducator
  • Shelly Palmer
    Paraeducator
  • Sandra Rasser
    Paraeducator
  • Melissa Rowe
    Paraeducator
  • Jane Streff
    Paraeducator
  • Debbie Theis
    Paraeducator
  • Sharon Thomas
    Paraeducator
  • Linda Walsh
    Paraeducator
  • Scott Kehn
    Food Service
  • Suellen Troudt
    Food Service
  • Mindee Rowan
    Accompanist
  • Jacinto Jenkins
    Custodial Supervisor
  • Wendy Keele
    Six Pence Grant Coordinator
  • Jenni Bauer
    Nurse
  • Samantha Schirmer
    Nurse
  • Robert Bishop
    Custodian
  • Bailey Crowe
    Custodian
  • Brad Duhachek
    Custodian
  • Nicholas Mann
    Custodian
  • Tommy Mister
    Custodian
  • Shirleen Scdoris
    Custodian
  • Debbie Svoboda
    Custodian