Staff

Administration

  • David Essink
    Principal (Secondary)
  • Michael Nanfito
    Assistant Principal
  • Jason Strong
    Assistant Principal

Office

  • Sara Mcpherson
    Secondary Secretary
  • Megan Nelson
    Secondary Secretary

Teachers

  • Beth Adelson
    PreSchool Teacher (Visual)
  • Michael R Baptiste
    Social Studies Teacher
  • Stephanie Barwick
    Social Studies Teacher
  • Erin Beave
    Instrumental Music Teacher
  • Mary Beave
    English Teacher
  • Diane Biere
    English Teacher
  • Carolyn Bresee
    Family & Consumer Science Teacher
  • Mandy Buderus
    Reading Teacher
  • Sarah Canada
    Special Education Teacher
  • Teresa K Canady
    Special Education Teacher
  • Patricia F Chick
    English Teacher
  • Jimmie Combs
    Physical Education Teacher
  • Pamela DeBraal
    Special Education Teacher
  • Deanna L Dirks
    Reading Teacher
  • Troy Ehmke
    Instrumental Music Teacher
  • Erik Emerson
    Science Teacher
  • John Fleming
    Science Teacher
  • Rebecca J Gerber
    Special Education Teacher
  • Nancy Hawes
    Reading Teacher
  • Vicki L Hesselgesser
    Reading Teacher
  • Jamie Hickok
    English Teacher
  • Chelsey Holmquist
    Vocal Music Teacher
  • Brian Itzen
    Health Teacher
  • Kristen A Janda
    Vocal Music Teacher
  • Jeff Janda
    Social Studies Teacher
  • Joel K Jank
    Instrumental Music-Orchestra
  • Bailey Johnson
    Science Teacher
  • Michelle L Kerr
    English Teacher
  • Linda M Klamm
    Math Teacher
  • Clayton Kliewer
    Special Education Teacher
  • Fred H Knapple
    Social Studies Teacher
  • Carrie Kuhlmann
    Physical Education Teacher
  • Elayne K Landwehr
    Foreign Language Teacher
  • Belinda Larson
    Special Education Teacher
  • Anthony Lauters
    Math Teacher
  • Dan Lowther
    Art Teacher
  • Blake Marquardt
    Physical Education Teacher
  • Andrew McCarty
    Science Teacher
  • Hannah Moran
    Reading Teacher
  • Bethany Neuhart
    Media Specialist
  • Ruth Nielsen
    Art Teacher
  • Victoria L Northrop
    Reading Teacher
  • Cody M Ochsner
    Science Teacher
  • Aaron Oswald
    Math Teacher
  • Sydney Paige
    Science Teacher
  • Tina Pfeil
    Math Teacher
  • Jillian Quandt
    English Teacher
  • Pam L Ripperger
    Physical Education Teacher
  • Scott A Rosno
    Social Studies Teacher
  • John Schwinn
    ELL Teacher
  • Douglas J Sejkora
    Math Teacher
  • Carlynn Sjomeling
    Special Education Teacher
  • Jayson D Stoddard
    Science Teacher
  • Michael J Trindle
    Industrial Technology Teacher
  • Karen Valdes
    Reading Teacher
  • Raleigh D White
    Social Studies Teacher
  • Lexi A Wichelt
    Math Teacher

Team 6A

  • Michelle L Kerr
    English Teacher (6A)
  • Teresa K Canady
    Special Education Teacher (6A)
  • Cody M Ochsner
    Science Teacher (6A)
  • Scott A Rosno
    Social Studies Teacher (6A)
  • Hannah Moran
    Reading Teacher (6A)
  • Linda M Klamm
    Math Teacher (6A)

Team 6B

  • Vicki L Hesselgesser
    Reading Teacher (6B)
  • Douglas J Sejkora
    Math Teacher (6B)
  • Jeff Janda
    Social Studies Teacher (6B)
  • Mary Beave
    English Teacher (6B)
  • Clayton Kliewer
    Special Education Teacher (6B)
  • Erik Emerson
    Science Teacher (6B)

Team 7A

  • Deanna L Dirks
    Reading Teacher (7A)
  • Anthony Lauters
    Math Teacher (7A)
  • Stephanie Barwick
    Social Studies Teacher (7A)
  • Jillian Quandt
    English Teacher (7A)
  • Rebecca J Gerber
    Special Education Teacher (7A)
  • Jayson D Stoddard
    Science Teacher (7A)

Team 7B

  • Victoria L Northrop
    Reading Teacher (7B)
  • Lexi A Wichelt
    Math Teacher (7B)
  • Michael R Baptiste
    Social Studies Teacher (7B)
  • Diane Biere
    English Teacher (7B)
  • Lana N Dane
    Special Education Teacher (7B)
  • Sydney Paige
    Science Teacher (7B)

Team 8A

  • Mandy Buderus
    Reading Teacher (8A)
  • Fred H Knapple
    Social Studies Teacher (8A)
  • Aaron Oswald
    Math Teacher (8A)
  • Patricia F Chick
    English Teacher (8A)
  • Belinda Larson
    Special Education Teacher (8A)
  • John Fleming
    Science Teacher (8A)

Team 8B

  • Nancy Hawes
    Reading Teacher (8B)
  • Tina Pfeil
    Math Teacher (8B)
  • Raleigh D White
    Social Studies Teacher (8B)
  • Jamie Hickok
    English Teacher (8B)
  • Sarah Canada
    Special Education Teacher (8B)
  • Bailey Johnson
    Science Teacher (8B)

Exploratory

  • Hilary Caldwell
    Keyboarding Teacher
  • Michael J Trindle
    Industrial Technology (MS)
  • Elayne K Landwehr
    Foreign Language (MS)
  • Troy Ehmke
    Middle School Band
  • Dan Lowther
    7th & 8th Grade Art
  • Karen Valdes
    Reading Teacher (MS)
  • Ruth Nielsen
    Art Teacher (MS)
  • Kristen A Janda
    8th Grade Music
  • Joel K Jank
    Orchestra (MS)
  • Carolyn Bresee
    Family & Consumer Sciences (MS)
  • Chelsey Holmquist
    6th & 7th Grade Music
  • Bethany Neuhart
    Media Specialist (MS)
  • Jimmie Combs
    Physical Education (MS)
  • Carrie Kuhlmann
    Physical Education (MS)
  • Blake Marquardt
    Physical Education (MS)
  • Pam L Ripperger
    Physical Education (MS)
  • Erin Beave
    Band (MS)
  • Brian Itzen
    Health Teacher (MS)

Specialists

  • Melissa Pedroza
    Home/School Liaison
  • Kathryn Peterson
    Special Education (MS)
  • Carlynn Sjomeling
    Special Education (MS)
  • Pamela DeBraal
    Special Education (Skills Room)
  • Brittany McWhirter
    Speech Language Pathologist
  • Kimberly Wadkins
    Speech Language Pathologist
  • Anne Baptiste
    Special Education Teacher (BD)
  • Katherine Detour
    Teacher - Psychologist
  • Lori Samuelson
    Teacher - Psychologist
  • Jill C Hoppe
    Counselor
  • Stephanie M Jacobson
    Counselor
  • Michele M Kimle
    Counselor
  • Christie Albers
    OT/PT
  • Abbi Stoddard
    OT/PT
  • Michelle Schultz
    Life Skills
  • John Schwinn
    ELL Teacher (MS)

Support

  • Lorraine Atwater
    Paraeducator
  • Rebecca Brittain
    Paraeducator
  • Amanda Cookson
    Paraeducator
  • Ashley Foglesong
    Paraeducator
  • Kevin Gerdes
    Paraeducator
  • Amy Hamburger
    Paraeducator
  • Melissa Hart
    Paraeducator
  • Jonita Meester
    Paraeducator
  • Glenda Mullen
    Paraeducator
  • Megan Neumiller
    Paraeducator
  • Margaret Olsen
    Paraeducator
  • Sara Ostdiek
    Paraeducator
  • Angelica Riley
    Paraeducator
  • Kimberly Schroeder
    Paraeducator
  • Danielle Turner
    Paraeducator
  • Mary Wolf
    Paraeducator
  • Stacey Zubrod
    Paraeducator
  • Marilyn Shaw
    Food Service
  • Penny Snell
    Food Service
  • Douglas Singer
    Accompanist
  • Angela Consbruck
    Nurse
  • Samantha Schirmer
    Nurse
  • Shannon Bunch
    Custodian
  • Christopher Gruidel
    Custodian
  • Kelsey Norden
    Custodian
  • Angela Regier
    Custodian
  • Hector Valdez
    Custodian