Staff
Administration
- Jeff LindenPrincipal
- Damen KugelAssistant Principal
- Brian LauxAssistant Principal
Administrative Assistants
- Jena CervenySecondary Secretary
- Tynisa HesterSecondary Secretary
- Jan NicholsSecondary Secretary
- Mikayla RostvetSecondary Secretary
- Peggy ThautSecondary Secretary
- Drew DanielsonTeacher as Administrative Assistant
Student Health & Safety
- Madjil ClarkNurse
- Melissa PedrozaBehavioral Awareness and Health Point of Contact
Specialists
- Nicole AdamsCounselor
- Courtney BenscoterCounselor
- Jeff BittfieldCounselor
- Lisa BoucherCounselor
- Kimberly BenordenSchool Psychologist
- Karen ValdesReading Specialist
- Janelle GeggMedia Specialist
English Teacher
- Sara BartlingEnglish Teacher
- Brett EricksonEnglish Teacher
- Delta FajardoEnglish Teacher
- Lori HergottEnglish Teacher
- Gregory MaysEnglish Teacher
- Elizabeth SorgenfreiEnglish Teacher
- Emily ThomasEnglish Teacher
- Elizabeth VanderpoolEnglish Teacher
- David WittEnglish Teacher
Math Teacher
- Tarah DavisMath Teacher
- Brandon KileMath Teacher
- Kirk OrtegrenMath Teacher
- Christy RickertMath Teacher
- Kelly SchelkopfMath Teacher
- Ben WelschMath Teacher
- Sharon WittMath Teacher
Science Teacher
- Abby BrehmScience Teacher
- Jim FielderScience Teacher
- Matthew GeigerScience Teacher
- Shelly MauScience Teacher
- Ethan MosemanScience Teacher
- Amy VossScience Teacher
- Garth WalbridgeScience Teacher
Social Studies Teacher
- David JohnsonSocial Studies Teacher
- Evan KrugerSocial Studies Teacher
- Ann MaysSocial Studies Teacher
- Randall SchultzSocial Studies Teacher
- Megan SteinhauerSocial Studies Teacher
- Pete TheoharisSocial Studies Teacher
Health Teacher
- Brian ItzenHealth Teacher
Physical Education Teacher
- Brian ItzenPhysical Education Teacher
- Kendra LauxPhysical Education Teacher
- Charlie ShoemakerPhysical Education Teacher
Fine Arts Teacher
- Kelsey KingArt Teacher
- Blake MarquardtArt Teacher
- Chelby SchlichtmanArt Teacher
- Christian YostVocal Music Teacher
- Troy EhmkeInstrumental Music-Band
- David Bernard-StevensInstrumental Music-Orchestra
- Katie FunkeyDrama Teacher
- Mindee RowanAccompanist
FCS Teacher
- Joanna UtechtFamily & Consumer Science Teacher
- Cat YablonovskyFamily & Consumer Science Teacher
World Language Teacher
- Tamara CecrleForeign Language Teacher
- Eric GarchowForeign Language Teacher
- Patrick HudsonForeign Language Teacher
- Nathan MuellerForeign Language Teacher
- Linda ShawForeign Language Teacher
Exploratory Teacher
- Dylan FlinnBusiness Teacher
- Mark GueswellBusiness Teacher
- Gabe HaynesBusiness Teacher
- Angelo MartinezBusiness Teacher
- Daniel BirnieIndustrial Technology Teacher
- Kiley DodsonIndustrial Technology Teacher
- Matthew HurtIndustrial Technology Teacher
- Brandon KileIndustrial Technology Teacher
- Nolan LauxIndustrial Technology Teacher
- Rob SchusterAutomotive Teacher
Special Education
- Jeri CampbellSpecial Education Teacher
- Amanda CollinsSpecial Education Teacher
- Erin FosterSpecial Education Teacher
- Ellie FriendSpecial Education Teacher
- Jeremy HamiltonSpecial Education Teacher
- Hannah HixsonSpecial Education Teacher
- Rebecca HooblerSpecial Education Teacher
- Tom JohnsenSpecial Education Teacher
- Peggy JohnsonSpecial Education Teacher
- Melanie KlattSpecial Education Teacher
- Sarah LutherSpecial Education Teacher
- Hope McMurtrySpecial Education Teacher
- Karissa O'HearnSpecial Education Teacher
- Erin PriestleySpecial Education Teacher
- Bj PumroySpecial Education Teacher
- Kaitlyn SanchezSpecial Education Teacher
- Amy VetterSpecial Education Teacher
- Nicole WilliamsonSpecial Education Teacher
English Language Teacher
- Kalee LipovskyEnglish Language Teacher
Student Support Specialists
- Melissa PedrozaHome/School Liaison
- Christie AlbersOccupational/Physical Therapist
- Holly VanderpoolSpeech Language Pathologist
Classroom Support
- Alex AldrichParaeducator
- Debbie AndersonParaeducator
- Sean ArmstrongParaeducator
- Erin BlutoParaeducator
- Katina ClarkParaeducator
- Kayla EdwardsParaeducator
- Monica FielderParaeducator
- Taylor HoldsworthParaeducator
- Tammy LeBeauParaeducator
- Trennon MaysParaeducator
- Diana MetzgerParaeducator
- Katelyn MoenningParaeducator
- Laura MorrisParaeducator
- Keri NissenParaeducator
- Margaret OlsenParaeducator
- Melissa RoweParaeducator
- Elizabeth StreffParaeducator
- Jane StreffParaeducator
- Timothy TippinParaeducator
- Danielle TurnerParaeducator
- Ann WolfParaeducator
Maintenance & Grounds
- Hershel FraseCustodian
- Mike MorganCustodian
- Ross NovotneCustodian
- Joshua SchuttCustodian
Activities
- Katie FunkeyDrama Club Sponsor
- Delta FajardoDebate Coach
- Emily ThomasSpeech Team Coach
- Elizabeth SorgenfreiJournalism Staff Advisor
- Brett EricksonYearbook Staff Advisor
- Gregory MaysQuiz Bowl Coach
- Gregory MaysFuture Problem Solving Sponsor
- Daniel BirnieSkillsUSA Advisor
- Matthew HurtSkillsUSA Advisor
- Jim FielderStudent Council Sponsor
- Jim FielderFuture Problem Solving Sponsor
- Megan SteinhauerNational Honor Society
- Angelo MartinezDECA Advisor
- Shelly MauScience Club Sponsor
- Christian YostShow Choir Director
- Christian YostMusical Director
- Troy EhmkeDirector of Bands
- Tracy DouglasActivities Director
Athletics
- Madison JagelsCheerleading Squad Coach
- Christy RickertCross Country Head Coach
- Charlie ShoemakerFootball Head Coach
- Blake MarquardtGirls Softball Head Coach
- Blake MarquardtBaseball Head Coach
- Allison SoucieVolleyball Head Coach
- Allison SoucieBoys Golf Head Coach
- Drew DanielsonBoys Basketball Head Coach
- Dylan FlinnBoys Basketball Coach
- Elizabeth VanderpoolGirls Basketball Head Coach
- Nolan LauxWrestling Head Coach
- Matthew GeigerWrestling Coach
- Brandon KileWrestling Coach
- David JohnsonBoys Track & Field Head Coach
- Kirk OrtegrenBoys Track & Field Coach
- Brian ItzenGirls Track & Field Head Coach
- Christopher PedrozaBoys Soccer Head Coach
- Nathan MuellerGirls Soccer Head Coach
- Ashley ConradAthletic Trainer